Czy można wytresować psa samemu w domu?

Mały oraz rozbrykany a także pełen siły psiaczek, nie może długo skupić się na określonej czynności. Na tresurę psa należałoby wybrać odpowiedni termin oraz sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego pieska. Rozciągłość smyczy zależna jest od wielkości psa, ale także naszego wzrostu, tak aby dawała możliwość manewrów psinie oraz właścicielowi.

Na starcie należałoby kupić się smycz automatyczną, która ma pozwolić na prędkie zareagowanie na nieplanowany ruch naszego pieska. Następnie należy zakupić obroże, jeśli posiadamy ogromnego pieska to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która dopuści nam większą kontrolę nad pieskiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dostosowana do wysokości i zachowania pieska. Jeśli już zakupiliśmy potrzebne rzeczy, możemy teraz przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy niemniej dbać, by na początku uczyć naszego psa chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie czworonoga na spacerze lecz o kilka kroków przed nami jest to następny poziom tresury. Znaczące jest by psinie wydawać przejrzyste i bezpośrednie polecenia, najlepiej wypowiadane zawsze tym samym tonem.

tresura psa - w jaki sposób

Dodatkowo, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać specjalnym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza nauka chodzenia na smyczy musi skończyć się sukcesem. Na starcie, trudno może być nam przekonać pieska do zwrócenia uwagi czy też wyegzekwowania wyższej koncentracji na dane polecenia. Jeśli na spacerze czworonóg przesadnie ciągnie i próbuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć nieco do tyłu, polecając tymże samym, iż oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli natomiast nasz czworonóg chodzi za powoli, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim ale wspólnym podbieganiem. Jeśli jednak uda się psinie podołać naszym oczekiwaniom i poprawnie wykonać polecenia, koniecznie nagrodźmy go ulubionym przysmakiem.

Nauczenie naszego psiny chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, lecz również znajomość podstawowych instrukcji nie musi być trudne. Trzeba wyłącznie wytrwałości, oraz przede wszystkim regularności. Wtedy dopiero zamierzony wynik domowej tresury jest łatwiejszy do osiągnięcia.