Czy należy kupować specjalną karmę dla psa? Jak odżywiać psa?

Ilość pokarmów, jakie powinno się dawać psu domowemu jest uwarunkowana od jego wieku oraz rasy. Dwukrotnie, bądź trzykrotnie w przeciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to obowiązkowe ze względu na to, iż małe psiny w okresie rozwoju mają wyższe zapotrzebowanie na białko oraz biopierwiastki zawarte w jedzeniu. przy czym mają małe żołądki. Pieski dorosłe wolno żywić raptem raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości kaloryczne takiego posiłku. Odmiennie należy odżywiać psiny bardzo wielkie oraz dużych ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak żywić psiny?

Powodem tak niskiej liczby posiłków, jakie należy zapewniać pieskowi, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach styl jedzenia. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, zabijając zwierzęta zdecydowanie większe od nich. Niemożliwym byłoby zrobienie tego przez tylko jednego spośród nich. Wynikiem współpracy jest ogromny pokarm, którym potrafi najeść się cała wataha.

Każdorazowe polowanie oznacza zatem ogromną działkę mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy wystarczające aż do następnego polowania. Jednak termin następnej sposobności do pokarmu jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wyrobienie sposobu, jaki pozwoli im jeść nieczęsto, a zarazem suto.
Pieski mają dokładnie ten sam mechanizm odżywiania. Odruchowo jedzą więc o dużo więcej, niż muszą do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego też można obserwować, iż domowe psy zjadają pełną, czy prawie całą miskę żywności na raz. Mimowolnie wręcz połykają tyle, ile tylko potrafią, aby stworzyć nadmiary. Wrodzony psi popęd łowczy czyni, iż te zwierzęta nieraz się przejadają. Należy więc dobrać system odżywiania psiny w taki sposób, żeby zapobiec przekarmienia zwierzęcia oraz narażenia go na częste dolegliwości.

Jak często karmić pieska?

Jak często karmić pieska?

Psom domowym zaleca się podawać jedzenie tylko raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy jednak działać odmiennie gdy pupilkiem jest pies rasy olbrzymiej. Te stworzenia potrzebują rozłożenia posiłku na choćby dwie porcje. Mają one duże organizmy, a więc zapotrzebowanie na czynniki odżywcze jest spore. Takie pieski nie posiadają natomiast na tyle dużych żołądków, aby były w stanie pomieścić niezbędne im ilości jedzenia.

Jeżeli chodzi o nader adekwatne odżywianie piesków dużych, to najdoskonalszym sposobem będzie udzielanie im karmy suchej. Ważne jest tymczasem to, by kupować specjalną żywność dedykowaną dla psów tej odmiany. Jest ona sformowana w taki sposób, by w jak najmniejszej dawce żywności ujęte było potencjalnie jak najwięcej wartościowych elementów spożywczych. Powoduje to, iż psy ras wielkich mogą być odżywiane sporadycznie, przy czym nie obciążają układu pokarmowego za dużą ilością pożywienia.