Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Warto więc by opiekun wiedział na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; dużo mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, zwierzęta uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont lub przestawienie mebli
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
hałas
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć albo wyprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym problemem naszego zwierzaka jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i przytulanie zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do schowania się. Kolejnym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

drapak dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Drapaki-30128.html