Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Ze względu nieduże wymiary może być świetną alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzakiem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego ważna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, szczególnie jeśli zamierzamy hodować w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wylatują z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak jest nieco twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo zadbać o porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej warto ulokować w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpieczna, jako,że będzie miała kryjówkę, gdzie może skryć się aby odpocząć albo ochłonąć, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html transporter dla kota